Pro léto jsou typické horké sluneční dny, ale také časté bouřky. Ty, které s sebou spolu s deštěm a blesky přinesou i kroupy, pak dokáží během několika málo minut zničit celou sadařovu úrodu. Poškodí většinou nejen ovoce, ale také rostliny.
Lidé odnepaměti vyhlíželi bouřky s obavami. Naši předkové stavěli mnohdy do oken rozsvícené svíčky - hromničky, které měly ochránit úrodu i stavení. Naši pěstitelé Ovoce s rodokmenem dělají maximum pro to, aby vám mohli dodávat produkty kvalitní a nepoškozené. Hromničky ale již nepoužívají, raději se spoléhají na protikroupové sítě.
Základem je vybudovaná speciální konstrukce sloupků, které vytvoří pevný, navzájem propojený nosný systém. Na sloupky se pak umísťují jednotlivé komponenty a sítě, které nad korunami stromů zakrývají celý sad. Sítě pak případné padající kroupy zachytí.
Sítě se na konci každé sezóny balí a na jaře se novu roztahují. Pásy sítí se přitom spojují k sobě navzájem. Vězte, že je to fyzicky náročná práce – sítě se spínají většinou ručně, takže pracovníci musí vydržet pracovat několik hodin s rukama nad hlavou.
A věříte, že se mnozí dravci naučili pod těmito sítěmi šikovně prolétávat uličkami a pomáhat tak pěstiteli například s ochranou proti hrabošům?